Chiny ponownie w centrum uwagi. Zamieszanie związane z zakupami amerykańskiej kukurydzy przyniosło dużą zmienność w notowaniach na CBOT.
- W połowie minionego tygodnia pojawiły się informacje o wycofywaniu się Chin z wcześniejszych zakupów amerykańskiej kukurydzy, co kapitał spekulacyjny odczytał jako sygnał do realizacji zysków, a kontrakty na CBOT zniżkowały do poziomów z połowy kwietnia. Plotki nie znalazły jednak potwierdzenia. Co więcej, pojawiły się nowe sprzedaże amerykańskiej kukurydzy do Chin, dzięki czemu straty na CBOT zostały odrobione.
- Pszenica na półkuli północnej wchodzi w kluczowy okres budowania plonów. Historycznie, największe cięcia zbiorów, jeśli już miały miejsce, to zazwyczaj w czerwcu i pierwszej połowie lipca. Regiony wymagające szczególnej uwagi to: północne stany USA oraz Kanada, a także wschodnia Rosja, gdzie susza przybiera na sile.
- Miniony tydzień przyniósł ożywienie w światowym handlu pszenicą z nowych zbiorów. Egipt kupił 240 tys. ton rumuńskiej pszenicy konsumpcyjnej z realizacją 8-20 sierpień w cenach 273-277.8 usd C&F. W piątek 28 maja przetarg na zakup 720 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej z realizacją lipiec/wrzesień zorganizowała Arabia Saudyjska, czyli największy odbiorca polskiej pszenicy.
- Kukurydza ze starych zbiorów na giełdzie MATIF biła w minionym tygodniu rekordy notowań. Coraz wyższe stawki odnotowuje się także na rynkach rzeczywistych. Jak faktycznie wygląda bilans kukurydzy w UE?
- Miniony tydzień przyniósł korektę cen pszenicy na rynku krajowym. Porty kończą zakupy na bieżący sezon, a przetwórcy próbują wywierać presję na sprzedających. Zapasy pszenicy w gospodarstwach rolnych są jednak na wyczerpaniu. Żyto, pszenżyto i jęczmień odnotowują znaczące wzrosty cen, a kukurydza wciąż znajduje chętnych za naszą zachodnią granicą. Czy w czerwcu czeka nas kolejna fala podwyżek cen pszenicy? Co z kukurydzą? Czy warto czekać ze sprzedażą?
Odpowiedzi na powyższe pytania jak zwykle w raportach InfoGrain. Zapoznaj się z przykładowymi raportami i dołącz do grona moich klientów.