Plony pszenicy na półkuli północnej dalekie od oczekiwań. Czy to oznacza, że w najbliższym czasie czekają nas poważne korekty zbiorów?

- Aż 63% zasiewów amerykańskiej pszenicy jarej znajduje się w złej kondycji, czyli podobnie jak w roku 1988, kiedy nie zebrano pszenicy z 25% areału.
- Znaczące pogorszenie kondycji pszenicy jarej w ciągu miesiąca nastąpiło także w Kanadzie, gdzie firmy analityczne korygują szacunki zbiorów do 24-25 mln ton (vs 31.5 mln ton prognozowane przez USDA).
- Wraz ze wzrostem zaawansowania zbiorów pszenicy w Rosji spada wydajność. Średni plon z już zebranych 8.5 mln ha jest niższy niż przed rokiem, a nie rozpoczęto jeszcze zbiorów pszenicy jarej, która od początku wegetacji zmaga się z upałami i brakiem opadów.
- Nadmiar opadów na zachodzie Europy stanowi poważne zagrożenie dla jakości pszenicy, zwłaszcza we Francji i Niemczech. W pierwszym przypadku już mówi się o zwiększonym udziale pszenicy paszowej nawet do 35%. A w prognozach wciąż opady deszczu.
- Rozpoczęły się także zbiory pszenicy w Polsce. Plony z pierwszych plantacji rozczarowują. Problemem jest gęstość i wyrównanie ziarna. To może znacząco utrudnić eksport pszenicy w bieżącym sezonie, zwłaszcza jeśli niższa gęstość potwierdzi się także w później zbieranym ziarnie.
- Kanadyjski rzepak wciąż pozostaje w centrum uwagi – najgorsza od dziesięcioleci susza pustoszy plantacje, a firmy analityczne tną prognozy zbiorów do 14-15 mln ton. Co to oznacza dla światowego i unijnego bilansu rzepaku w bieżącym sezonie? Więcej w dzisiejszym raporcie tygodniowym InfoGrain.
- Trwają zbiory rzepaku w Polsce. Plony z pierwszych plantacji rozczarowują (zazwyczaj nie przekraczają 3.5 t/ha), lecz znacznie wyższy niż przed rokiem jest poziom zaolejenia (średnia na poziomie 42%).To powinno zachęcić do sprzedaży rzepaku na warunkach niemieckich.
Więcej o rynkach zbożowych i perspektywach na nowy sezon w raportach InfoGrain. Zapoznaj się z przykładowymi raportami i dołącz do grona moich klientów.