Europejskie zboża i rzepak utrzymują się w trendzie wzrostowym. Wysoki popyt solidnym wsparciem dla cen, zarówno na giełdach towarowych, jak i na rynkach rzeczywistych.
- Eksport pszenicy miękkiej z UE w pierwszych trzech miesiącach bieżącego sezonu wynosi 8.07 mln ton i jest aż o 45% wyższy r/r. Ponad 50% unijnego eksportu przypada na dwa kraje, tj. Rumunię i Bułgarię.
- Import kukurydzy do UE wynosi jedynie 3.64 mln ton i jest o 17% niższy niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.
- Eksport pszenicy przez krajowe porty, po pierwszych trzech miesiącach bieżącego sezonu, wynosi blisko 650 tys. ton i jest o 157 tys. ton wyższy niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu.
- Import rzepaku do UE po trzech miesiącach od rozpoczęcia sezonu wynosi jedynie 1.09 mln ton i jest aż o 578 tys. ton niższy r/r. Niski import i problemy ze zbilansowaniem potrzeb unijnych przetwórców to główne powody rekordowo wysokich cen rzepaku w Europie.
- Miniony tydzień przyniósł plotki o dodatkowych ograniczeniach w eksporcie rosyjskiej pszenicy w drugiej części sezonu. Mowa o wprowadzeniu limitów eksportowych, które miałyby zacząć obowiązywać w okresie 15 lutego/30 czerwca.
- W dniu jutrzejszym USDA zaktualizuje bilanse zbóż i roślin oleistych. Zasadnicze pytanie: czym nas zaskoczy w bieżącym miesiącu? Cięciami zbiorów amerykańskiej pszenicy, wzrostem produkcji amerykańskiej kukurydzy i soi? Tradycyjnie szczegółowe podsumowanie, zostanie przedstawione klientom krótko po publikacji raportu.
Chcesz być na bieżąco? Zapoznaj się z przykładowymi raportami InfoGrain i dołącz do grona moich klientów.