Tydzień po podpisaniu porozumienia w Istambule, ukraińskie porty wznowiły prace. Czy to oznacza szybki powrót ukraińskich zbóż na rynki światowe?
- 22 lipca 2022 w Istambule podpisano porozumienie o odblokowaniu eksportu ukraińskich zbóż. Dzień później rosyjskie pociski spadły na port w Odessie. Mimo wszystko trzy ukraińskie porty wznowiły prace, a według ukraińskich władz, 14 statków jest gotowych do drogi. Są to głównie statki z kukurydzą, które były w większości załadowane już przed wybuchem wojny, a które z wiadomych względów nie mogły opuścić portów.
- Póki co, brak informacji, kiedy te jednostki pływające będą mogły wyruszyć w drogę, a wśród handlowców widać coraz więcej obaw o przestrzeganie zawartego porozumienia – więcej na temat potencjału eksportu ukraińskich zbóż drogą morską w dzisiejszym raporcie tygodniowym.
- Znacznie wolniejsze tempo eksportu pszenicy obserwowane jest także w Rosji, gdzie dodatkowym problemem jest jakość zbieranej pszenicy.
- Coraz większą uwagę rynku przykuwa pogoda w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych, która nie pozostanie bez wpływu na wielkość tegorocznych zbiorów. Cięcia produkcji kukurydzy w UE już przybrały olbrzymie rozmiary, a zmaterializowanie niekorzystnych prognoz w USA, może znacząco zmienić kształt światowego bilansu kukurydzy.
- Najnowsze prognozy pogody dla Stanów Zjednoczonych zagrażają także tegorocznym zbiorom soi. Czy ewentualne wzrosty cen soi znajdą przełożenie na notowania rzepaku? Sprawa jest bardziej złożona, a szczegółowa analiza znajduje się w dzisiejszym raporcie tygodniowym InfoGrain.
Zapoznaj się z przykładowymi raportami i dołącz do grona moich klientów.