Wrześniowy raport USDA przyniósł dalsze cięcia światowych zbiorów kukurydzy. Zaskakujące były także cięcia zbiorów amerykańskiej soi, które nie pomogły jednak, w powstrzymaniu dalszych spadków notowań europejskiego rzepaku – kontrakty rzepakowe na giełdzie MATIF wyznaczyły nowe dołki.
- Poniedziałkowy raport USDA przyniósł cięcia światowych zbiorów kukurydzy o 7.03 mln ton, tj. do 1 172.58 mln ton, co także oznacza spadek o 47.18 mln ton w stosunku do poprzedniego sezonu. Analitycy z USDA obniżyli prognozy zbiorów w USA o 10.54 mln ton, tj. do 351.19 mln ton (-30 mln ton r/r). Zbiory w UE zostały obniżone jedynie o 1.2 mln ton, tj. do 58.8 mln ton, co wydaje się wielkością znacząco zawyżoną.
- Amerykańskie zbiory soi zostały zredukowane o 4.14 mln ton, tj. do 119.16 mln ton, co także wpłynęło na redukcję światowych zbiorów soi do 389.77 mln ton. To jednak wciąż aż o 36.5 mln ton powyżej wielkości z poprzedniego sezonu, głównie za sprawą spodziewanych rekordowych zbiorów w Ameryce Południowej, gdzie właśnie rozpoczynają się siewy.
- Według analityków z USDA, światowe zbiory rzepaku w bieżącym sezonie wyniosą 83.14 mln ton i będą o 9.31 mln ton (12%) wyższe niż w poprzednim sezonie. Spodziewana jest także znacząca odbudowa światowych zapasów rzepaku na koniec bieżącego sezonu, tj. do poziomu 7.24 mln ton (+49% r/r).
- Kontrakty rzepakowe na giełdzie MATIF wyznaczyły nowe dołki. Kontrakt listopadowy zniżkował do poziomu 577.25 EUR, czyli najniżej od roku. Więcej o perspektywach na najbliższe tygodnie w dzisiejszym raporcie tygodniowym InfoGrain.
- Eksport zbóż z Polski w lipcu, czyli w pierwszym miesiącu bieżącego sezonu wyniósł rekordowe 888 tys. ton i był ponad dwukrotnie wyższy niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku. Z kolei import zbóż w tym samym miesiącu wyniósł 290 tys. ton i także był znacząco wyższy od 60 tys. ton zaimportowanych przed rokiem.
Więcej o rynkach zbożowych i oleistych w raportach InfoGrain. Zapoznaj się z przykładowymi raportami i dołącz do grona moich klientów.