Coraz niższe szacunki zbiorów pszenicy wśród największych eksporterów. Jakość pszenicy w UE pod znakiem zapytania. Notowania pszenicy na giełdach wyznaczyły nowe szczyty. Czy świat jest na to gotowy?
- Po tym jak tydzień wcześniej firma analityczna IKAR obniżyła prognozy zbiorów pszenicy w Rosji do 78.5 mln ton, w ostatnich dniach SovEcon skorygował prognozy do 76.5 mln ton. A jeszcze miesiąc wcześniej te same firmy podnosiły szacunki do 82-84 mln ton.
- Niemieckie zrzeszenie farmerów DBV obniżyło prognozy zbiorów pszenicy o blisko 2 mln ton, tj. do 21 mln ton. Korekty o 0.4 mln ton, tj. do 37.6 mln ton dokonano także we Francji.
- Nawet 50% pszenicy we Francji może nie spełniać wymogów pszenicy konsumpcyjnej. Obawy o jakość ziarna także w centralnej Europie.
- W najbliższy czwartek USDA dokona kolejnej aktualizacji światowego bilansu zbóż. Rynek spodziewa się cięć pszenicy na półkuli północnej (tylko w Rosji i Kanadzie zbiory wydają się o co najmniej 13-14 mln ton zawyżone). Pytanie, czy USDA jest gotowe na tak znaczącą korektę? A może będzie dalej zaklinać rzeczywistość?
- Kanadyjska canola i europejski rzepak powracają do trendu wzrostowego. Kolejne firmy analityczne korygują zbiory kanadyjskiej canoli do 13-14 mln ton.
- Egipski rząd zapowiada pierwszą od 1977 roku podwyżkę cen chleba. Podwyżka z roku 1977 doprowadziła do poważnych rozruchów. Czy czeka nas kolejna Wiosna Ludów w Afryce Północnej? Dla Afryki chleb to podstawa wyżywienia, a wiele rządów (w tym ten w Egipcie) subsydiuje ceny pieczywa.
O tym wszystkim, a także o rynku kukurydzy i oleistych, w dzisiejszym raporcie tygodniowym InfoGrain. Zapoznaj się z przykładowymi raportami i dołącz do grona moich klientów.